Leki / Leczenie Objawowe

Atopowe Zapalenie Skóry u Dzieci / Niemowląt - Leczenie Objawowe, LekiLeczenie objawowe atopowego zapalenia skóry u dzieci, jak sama nazwa wskazuje, leczy tylko objawy schorzenia, a nie to co najważniejsze, czyli przyczynę. Jeśli jeszcze nie czytałeś/aś tego co pisałem na temat leczenia eliminacyjnego, proszę zapoznaj się z tym w pierwszej kolejności - leczenie przyczynowe AZS.

Jeśli chodzi o leczenie objawowe, w głównej mierze chodzi przede wszystkim o różnorodne leki i preparaty na AZS, których rzecz jasna nie brakuje. Producenci zwykle mydlą oczy zmartwionym rodzicom także musisz być ostrożny/a w tej kwestii.

Najważniejsze jest, by codziennie, regularnie smarować skórę dziecka odpowiednimi preparatami, zwanymi emolientami. Preparaty te mają za zadanie nawilżać i natłuszczać skórę w celu zapobiegania jej wysuszeniu.

W przypadku bardzo mocnego świądu (swędzenia), stosuje się leki przeciwhistaminowe, przystosowane do tego celu. Co więcej, niektóre z nich wywołują uczucie senności, dlatego zdecydowanie ułatwiają zasypianie dziecka i przeważnie podaje je się przed snem. Są skuteczne i należą do podstawowej grupy leków, wykorzystywanych w leczeniu chorób atopowych, a więc nie tylko w AZS.

Jeśli zmiany zapalne skóry są bardzo nasilone, korzysta się z preparatów kortykosteroidowych. U dzieci i niemowląt należy jednak obchodzić się z nimi ostrożnie, gdyż mogą wywołać niepożądane reakcje. Przed ich użyciem, powinieneś / powinnaś skonsultować się z lekarzem, który wówczas indywidualnie dobierze odpowiednie leki.

Poza kortykosteroidami, w ciężkich przypadkach stosuje się także leki immunosupresyjne. Ich zadaniem jest obniżenie odporności organizmu, co z kolei prowadzi do znacznego osłabienia reakcji alergicznych.

Powyższe grupy leków są stosowane zarówno miejscowo, jak i doustnie nie licząc oczywiście pierwszych, czyli emolientów, których zadaniem jest nawilżenie skóry dziecka.

Oprócz leków i preparatów, w leczeniu objawowym wykorzystuje się również fototerapie oraz fotochemioterapie. Przeglądając fora internetowe można natrafić na wiele pozytywnych opinii osób, które stosowały bądź nadal stosują odpowiednie naświetlenie w celu łagodzenia objawów.

Inną metodą o której również warto wspomnieć, jest noszenie specjalnej bielizny i odzieży leczniczej typu dermasilk. Głównym celem takiej odzieży jest łagodzenie świądu. Dziecko nie drapie się tak często, co wpływa przede wszystkim na znacznie lepszy sen malucha.

Pamiętaj jednak, że wszelkie powyższe rzeczy leczą tylko symptomy choroby, by je po prostu złagodzić, a każdy lek to praktycznie zawsze jakiś skutek uboczny. Jeśli dziecko ma cały czas kontakt z alergenem, wciąż będą występowały stany zapalne AZS, dlatego oprócz tych rzeczy, w szczególności musisz zadbać o działania eliminacyjne produktów czy też innych alergenów zewnętrznych.