Przyczyny / Czego Unikać

Atopowe Zapalenie Skóry u Dzieci / Niemowląt - PrzyczynyNa wstępie powinieneś / powinnaś wiedzieć, iż atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne (choć nie potwierdzono tego na 100%!). Jeśli AZS występuje u jednego z rodziców, możliwość pojawienia się choroby u dziecka może nawet wynosić do 40%. W przypadku obojga rodziców, prawdopodobieństwo te szacuje się na około 70%.

Jeśli chodzi o przyczyny AZS, niestety nie są one do końca znane. Możemy natomiast wytypować alergeny, które mogą przyczyniać się do stanów zapalnych skóry dziecka i stopniowo próbować je eliminować, o czym pisałem na tej podstronie - leczenie przyczynowe AZS. Postaram Ci się teraz, prostym językiem to wytłumaczyć:

Tak więc, każdy z nas (obojętnie czy chory na AZS czy nie) posiada tzw. płaszcz lipidowy skóry. Inaczej mówiąc, płaszcz lipidowy to bariera ochronna naskórka, która ma na celu chronić naszą skórę przed niekorzystnym działaniem różnych czynników środowiskowych, wirusów itp.

Natomiast skóra u chorego dziecka na atopowe zapalenie skóry, w wyniku kontaktu z alergenami (przedstawionymi poniżej) - traci właśnie tę barierę ochronną, co z kolei prowadzi do wszelakich zmian skórnych itp. Pytanie jest teraz - dlaczego u niektórych skóra jest tak wrażliwa, powodując zmiany skórne, a u niektórych nie ? Tego właśnie do końca nie wiadomo ;-) Za przyczynę bierze się wiele czynników, ale żaden z nich nie jest całkowicie potwierdzony.

Jeśli jednak chcesz pomóc dziecku z AZS, musisz odszukać ten alergen czy też alergeny, które przyczyniają się do utraty tej bariery ochronnej (to tak w dużym uproszczeniu). U jednego dziecka takim alergenem może być np. mleko krowie (najczęściej spotykany alergen), a u innego truskawki.

Mam nadzieję, że już mniej więcej rozumiesz jak to funkcjonuje ;-)


Czynniki uczulające (alergeny) możemy podzielić na:

 Alergeny pokarmowe (zwłaszcza u niemowląt). Najczęściej spotykane to:

 mleko krowie i jego przetwory (laktoza)
 jajka kurze
 gluten (pszenica, żyto oraz jęczmień)
 soja i produkty na jej bazie
 ryby
 cielęcina
 wołowina
 niektóre owoce (głównie truskawki, poziomki oraz cytrusy)
 czekolada
 kakao
 miód
 konserwanty i barwniki
 orzechy

 Alergeny wziewne:

▶ sierść zwierzęca
 kurz domowy
 roztocze kurzu domowego
 dym papierosowy
 pyłki roślin

 Substancje chemiczne / drażniące:

 mydła
 proszki do prania
 rozpuszczalniki
 inne środki czyszczące


Oprócz powyższych alergenów, poniżej znajdziesz jeszcze czynniki, które mogą nasilać stan zapalny skóry, dlatego musisz zadbać o to, by dziecko ich unikało:

 zbyt wysokie temperatury, potliwość, gorące kąpiele

 promieniowanie mikrofalowe (kuchenki mikrofalowe oraz telefony komórkowe)

 stres

 ciągle sucha skóra

Jeśli chcesz dowiedz się krok po kroku jak radzić sobie z AZS u dziecka, zachęcam Cię do przeczytania książki pani Agnieszki, która po kilku latach walki z tą chorobą u swoich dwóch dzieci, bardzo wiele się nauczyła i doszła do pewnych rozwiązań, które TY możesz dziś wykorzystać, by SZYBCIEJ i ŁATWIEJ pomóc swojemu dziecku ;-) Polecam.